Mis laen on väikelaen?

Väikelaen on laen, mille summa jääb enamasti alla 10 000 euro ning mida võite kulutada näiteks ootamatute tarbimiskulutuste jaoks, aga ka remondi, auto ostuks või mistahes muul eesmärgil. Väikelaenu plussideks on mõõdukas laenuintress (mis on tunduvalt soodsam, kui näiteks kiirlaenudel) ning pikem tagastusperiood (isegi 7-10 aastat) ning miinusteks aeganõudvam taotlusprotsess (olenevalt krediidiasutusest) ning kaasnevad lepingutasud.

Hüpoteeklaen

Väikelaenude tüüpilised tingimused

Kuigi, väikelaenude tingimused on Eestis väga paindlikud, võivad identsete väikelaenude tingimused olla erinevate laenupakkujate juures kardinaalselt erinevad. Mõni laenufirma annab laenu ilma pangaväljavõtteta, kuid enamus mitte. Mõnele piisab juba 3-400 eurosest sissetulekust, teisele mitte. Seega, tasub meeles pidada, et parima väikelaenu pakkumise saate te, kui leiate endale parima laenupakkuja, kuna laenu pakkuvad firmad teevad laenupakkumisi juhtumipõhiselt.

Väikelaenu taotlemiseks peaks teil kindlasti olema stabiilne igakuine sissetulek ning te peaksite olema võimeline suutma seda tõestama näiteks pangaväljavõttega. Kuna väikelaenude puhul on tegemist tagatiseta laenudega, on ainsaks garantiiks laenuandjale teie lubadus raha tagasi maksta. Lisaks, peaksite te olema vähemalt 21-aastane (mõningate eranditega 18-aastane) ning omama alalist elukohta Eestis või olema Eesti kodanik. On isegi laenufirmasid, kes küsivad näiteks mõnda kommunaalarvet, et teie elukoha õiguses veenduda.

Kui suur on tüüpiline väikelaenu intress?

Väikelaenude intressid algavad umbes 7% juurest ning võivad ulatuda kuni 20%ni. Siinkohal ongi oluline märkida, et soovides parimat võimalikku laenupakkumist, peaksite taotluse esitama mitmesse laenufirmasse, kuna laenupakkumisi tehakse juhtumipõhiselt, ehk iga laenupakkumine on erinev.

Kas väikelaenu võtmisega kaasnevad lisakulud?

Nagu enamuse teistegi laenude puhul, on ka väikelaenude taotlemisel väike konks, milleks on kas ühekordne lepingutasu (1-2% laenusummast, kuid mitte vähem kui 30€ - jällegi olenevalt laenuandjast) ning juhul, kui te peaks maksetega hätta sattuma, erinevad lisakulud. Laenupakkujat valides vaadake kindlasti ka erienvaid laenude võrdlusportaale ning seda, milline on laenude KKM'i protsendid ehk milline on laenu "Krediidi Kulukuse Määr".

Väikelaen vs kiirlaen - kumb on parem?

Kuigi, kiirlaen on üldiselt kallim kui enamus väikelaene, võite te esmakliendina saada kiirlaenu isegi 0%'ga. Enamustel muudel juhtudel on väikelaen soodsam ning paindlikumate tingimustega. Kiirlaen on mõeldud väikeste summade laenamiseks lühikeseks ajaks, kui peaksid tekkima makseraskused, võib kiirlaen muutuda väga kiirelt kordades kallimaks, kui mistahes väikelaen. Seepärast, tasub võimalusel mõelda eelkõige pereliikmetelt laenamise peale, ennem kui üldse laenu võtta. Kui te aga sellegipoolest olete otsustanud laenu võtta, on väikeaen enamasti parem lahendus.