Mis laen on hüpoteeklaen?

Hüpoteeklaen on tagatisega laen, ehk laen kinnisvara tagatisel. Hüpoteeklaenud on kogumas aina enam populaarsust ning seda peamiselt selle tõttu, et laenu sihtotstarve pole kindlaks määratud, mis tähendab, et võite hüpoteeklaenuga laenatud rahaga teha, mida iganes soovite.

Kuigi, mitmed laenufirmad reklaamivad hüpoteeklaenu identsena kodulaenudele, on neil siiski üks peamine erinevus, milleks ongi juba eelpoolmainitud laenu sihtotstarve. Kui kodulaenu võttes, on mõeldud laenusumma vaid koduga seotud kulude katmiseks (nagu maja renoveerimine või ostmine) siis hüpoteeklaenuga ühtegi piirangut pole. Neid kahte ühendab aga see, et mõlema laenu tagatiseks on reeglina kinnisvara või kinnistu.

Hüpoteeklaenu saab taotleda alates mõnest tuhandest eurost kuni väga suurte summadeni. Laenusumma oleneb aga peamiselt teie kinnisvara väärtusest. Hüpoteeklaenu antakse 60-85% teie kinnisvara või kinnistu reaalsest turuväärtusest, kuid täpsed tingimused on ikkagi juhtumipõhised, seega tasub võtta hüpoteeklaenu taotlemisel pakkumine kindlasti mitmelt laenufirmalt. Samuti võib laenupakkujate juures teile pakutav laenusumma suuresti erineda.

Hüpoteeklaen

Hüpoteeklaenu taotlemine

Hüpoteeklaenu saate taotleda nii panga- või laenufirma kontoris, kuid enamatel juhtudel ka otse internetist, täites selleks vastava taotlusvormi laenuandja kodulehel. Hüpoteeklaenu taotlemine võib võtta pisut enam aega, kui muude laenude puhul, kuna tegu on vastutusrikkama ülesandega nii laenufirmale, kui ka teile. Hüpoteeklaenu taotlemiseks peate täitma esiteks taotluse, mis kätkeb endas teie kohta erineva info sisestamise, aga ka näiteks kõnealuse kinnisvara hindamisakti laenufirmale saatmist.

Millised on hüpoteeklaenude levinud tingimused?

Kuna hüpoteeklaen on laen kinnisvara tagatisel on tegu laenuandja jaoks turvalise laenuga, mistõttu on enamasti ka laenutingimused pigem mõistlikud, seda nii intressi-, kui ka laenu tagasimaksegraafiku paindlikkust arvesse võttes. Üldiselt saab parimatel tingimustel hüpoteeklaenu suurpankadest nagu SEB, Swedbank, Luminor või LHV, kuid headel tingimustel laenu võite saada ka väiksema laenufirma käest. Siinkohal jällegi on oluline, milline on teie tagatiseks olev kinnisvara ning individuaalne laenupakkumine.

Kui suur on hüpoteeklaenu keskmine intress?

Kui te olete otsustanud võtta laenu pangast, lisandub lisaks laenuintressile ka Euribor (praegu on Euribor miinuses, seega hetkel te selle peale mõtlema ei pea - tulevikus aga küll). Pangast võetud hüpoteeklaenu intress ei tohiks olla kõrgem kui 7-10%. Valides laenuandjaks mõne väiksema laenufirma, on enamasti intressid vahemikus 12-18%.

Millised on erinevad hüpoteeklaenu võtmisega kaasnevad kulud?

Hüpoteeklaenu võtmisel peaksite arvestama ka lisakuludega, milleks on näiteks kinnisvara hindamisega seotud kulud, kinnisvara kindlustamise kulud, lepingu sõlmimise tasu, Notarile kuluvad tasud ning loomulikult laenu intressi (koos Euriboriga).